Vo štvrtok 21. mája 2026 žiaci 2. stupňa absolvovali „JARNÉ ÚČELOVÉ CVIČENIE“, kde na jednotlivých stanovištiach zdokonalili svoje praktické zručnosti a overili si teoretické vedomosti – zo zdravotnej prípravy, dopravnej výchovy, výchovy k bezpečnému správaniu, pohybu a pobytu v prírode, ale aj z civilnej ochrany. Súčasťou cvičenia bola túra ...“boľavé nohy boli samozrejmosťou :), ale výhľad na okolitú prídu stál za to!“ Naša cesta viedla od školy a smerovala na salaš Maťov dvor za obcou Hraň, tí zdatnejší sa vybrali až k rieke Ondave. Počas cesty nechýbala ani zábava, spev, spoločné rozhovory, utužovanie kolektívu – veselá a šantivá nálada sa niesla počas celého dopoludnia. Cvičenie posilnilo zodpovednosť, pohotovosť a vzájomnú pomoc medzi žiakmi a pedagógmi. Veľká pochvala patrí všetkým žiakom za aktívny prístup a disciplínu.
Novinky
Jarné účelové cvičenie 2026
- 9
Čo sa v skrýva v našich tvárach? (Nadácia Volkswagen Slovakia)
- 7
Artefiletika otvára priestor, kde tvár nie je iba obraz. Je odrazom pocitov, myšlienok, tichých príbehov ukrytých v nás. V líniách a farbách objavujeme silu, odvahu aj porozumenie. Každá vytvorená tvár nesie vlastné emócie a jedinečné videnie. Tvorenie nás učí vnímať, rozprávať bez veľkých slov. A v bezpečí spoločnej chvíle nachádzať cestu k sebe i k druhým.
Týždeň duševného zdravia: Keď sa staráme aj o svoju myseľ
- 13
V škole trávime veľkú časť svojho času. Učíme sa, píšeme testy, riešime povinnosti, rozmýšľame nad budúcnosťou a často sa snažíme zvládnuť všetko naraz. Popri známkach a výkonoch však niekedy zabúdame na jednu veľmi dôležitú vec – naše duševné zdravie.
Práve preto sa na našej škole uskutočnil Týždeň duševného zdravia, ktorého cieľom bolo pripomenúť nám, že je v poriadku spomaliť, oddýchnuť si a hovoriť o svojich pocitoch. Duševné zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické. Ak sa necítime dobre psychicky, ovplyvňuje to naše vzťahy, učenie aj každodenný život.
Počas týždňa sa konalo viacero aktivít zameraných na pohodu, spoluprácu a pozitívnu atmosféru.
Mnohí si uvedomili, že nie sú sami, kto občas cíti tlak, únavu alebo neistotu. Rozhovor s kamarátom, učiteľom alebo školským psychológom môže veľmi pomôcť. Niekedy stačí len vedieť, že nás niekto vypočuje.
Týždeň duševného zdravia nám pripomenul aj to, aké dôležité je byť k sebe aj k ostatným ohľaduplný. Milé slovo, úsmev alebo podpora môžu niekomu zlepšiť celý deň. Každý z nás totiž bojuje svoje vlastné „neviditeľné bitky“.
Veríme, že podobné aktivity budú na našej škole pokračovať aj v budúcnosti. Starostlivosť o duševné zdravie by totiž nemala byť témou iba na jeden týždeň, ale súčasťou každého dňa.
Preto nezabúdajme: nie je hanba požiadať o pomoc, hovoriť o svojich pocitoch a dopriať si oddych. Duševné zdravie je dôležité – pre každého z nás.
Servítka sem servítka tam, čomu novy šat dám... (Nadácia Volkswagen Slovakia)
- 3
Servítková technika naše deti baví, dievčenské aj chlapčenské srdiečka zdraví. Spolu pri tvorení sa učia stáť, pomáhať si, deliť sa aj smiať.
Servítky strihajú, lepí sa smelo, každé dielko poteší telo i dušu celú. Farby a obrázky svet rozžiaria, deti pri práci úsmev rozdávajú zrána.
Z nepotrebných vecí vzniká krása nová, keď detská tvorivosť pri stole sa schová. A v každom výrobku malé tajomstvo drieme - že rukami a srdcom meniť svet vieme.
Aj my pomáhame biodiverzite
- 4
Chlapci z 8. a 9. ročníka sa so stredoškolákmi v rámci aktivity v ŠKD zapojili do výroby Hotelov pre hmyz. Pri práci s drevom, náradím a prírodnými materiálmi si precvičili manuálne zručnosti, presnosť a zodpovedný prístup k práci. Výsledkom je ekologický priestor pre užitočný hmyz, ktorým prispeli k podpore biodiverzity a ochrane prírody.
Aj my sme privítali 1. máj – sviatok práce
- 4
„Na prvý máj podvečer býva veľká sláva,
v dedine sa zídeme na stavanie mája.
Veselo vždy všetkým je, každý sa hneď usmeje.
Veď už stojí krásny máj, každou farbou stužka hraj!“
...pri zdobení a stavaní mája sme sa šantili, veselili a zabávali, slniečko nás hrialo, recitovalo sa, spievalo a tancovalo. Farebnými stuhami zdobené symboly jari nám budú pripomínať až do konca mesiaca máj, že príroda sa už prebudila a zima definitívne stratila svoju moc. „A hľa, pred našou školou už stojí máj.“
Vojaci očami detí 2026
Žiaci našej školy sa v rámci výtvarnej výchovy zapojili do celoslovenskej súťaže „Vojaci očami detí 2026“, ktorú vyhlásilo Ministerstvo obrany Slovenskej republiky – samotný podpredseda vlády a minister obrany SR – Robert Kaliňák, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR – Daniel Zmeko a mesačník Obrana. Žiaci svojou kreativitou a fantáziou stvárnili pohľad na náročnú prácu ozbrojených síl – vojakov a ich význam v našej spoločnosti. „Držíme im prsty!“
Výtvarná súťaž „HRA“
Detská fakultná nemocnica v Košiciach organizovala už šiesty ročník výtvarnej súťaže pre deti a žiakov v školách a školských kluboch detí pri zdravotníckych zariadeniach, do ktorej sa svojimi dielami zapojili aj naši žiaci. Úspešné práce budú reprezentovať zúčastnené školy a spríjemňovať chvíle strávené v nemocnici a vo vstupnej hale DFN – „výherné“ práce budú odmenené a vystavené v Galérii v priestoroch DFN v Košiciach. Témou súťaže pre aktuálny školský rok bola „HRA“. „Tak nech to vyjde!“